A rühesség tünetei és kezelése

Dr. Gál Mónika
szerző: Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

A rühatkák magukkal a hámsejtekkel táplálkoznak. A vékonyabb bőrterületeket részesítik előnyben, ahová könnyebben befúrják magukat, úgymint az ujjak közötti területek, az emlőbimbó udvara, a nemi szervek és az azok környéki terület. Dr. Gál Mónika bőrgyógyász a rühességről.

Mi a rühesség?

A rühesség (scabies) parazitafertőzés, melyet egy atka, az Acarus siro varius hominis (régi nevén Sarcoptes scabiei varius hominis) okoz. Ezen atka megtermékenyített nősténye befúrja magát a hámsejtekbe, és ezen járatokba rakja a petéit. A nőstény néhány hét alatt elpusztul, de a lárvák a petékből körülbelül három hét alatt kikelnek. A rühatkák magukkal a hámsejtekkel táplálkoznak.

A rühatka-fertőzés közvetlen emberi kontaktussal terjed, de ritkábban ruhaneműk, ágyneműk is közvetíthetik. Ritka az állatról emberre való terjedés.

A vékonyabb bőrterületeket részesítik előnyben, ahová könnyebben befúrják magukat, úgymint az ujjak közötti területek, az emlőbimbó udvara, a nemi szervek és azok környéki terület, a hajlatok feletti bőrterületek, a könyök, a köldök bőre. Az arc és a fejbőr zsírosabb bőre általában megkímélt.

A rühesség tünetei

Maga a scabies-fertőzés nem okoz speciális bőrtüneteket, viszont a szervezet érzékennyé, allergiássá válik a bőrben tartózkodó élősködőkre, ill. az ürülékükre. Emiatt a fokozottan érzékeny bőrön apró kiütések jelenhetnek meg, néhány betegnél a tartósan fennálló fertőzés elszórtan bőr alatti csomókat hoz létre. A legjellemzőbb, hogy a kifejezett viszketés miatt pontszerű vakarásnyomokkal van borítva a bőrfelszín.

A tünetek lappangási ideje viszonylag hosszú, 2-6 hét, néha több is lehet.

A kivakart bőrterületek néha, főleg legyengült állapotú betegeken, felülfertőződhetnek. Ilyen esetben testszerte gennyes pörkök, vastag szaruréteg borítja a bőrfelszínt, amely igen fertőző állapot.

Az igen jelentős viszketés, amellyel a betegség jár, jellegzetesen este, ágymeleg hatására fokozódik. Ennek az az oka, hogy ilyenkor a rühatkák elkezdenek vándorolni a járatokban.

Rühesség jelei alkaron
Rühesség alkaron

Milyen vizsgálatokra számíthat?

A rühesség kórisméje gyakorlatilag a látott tünetek, illetve a panaszok alapján felállítható. Jellemző, hogy a családban vagy a beteg környezetében lévő emberek közül másnak is jelentkeznek hasonló panaszai.

Ritkán sor kerül mikroszkópos vizsgálatra, a rühatka bőrből vagy az azt borító pörkökből való kiemelése után, még ritkábban a bizonytalan esetekben bőrminta vételére, szövettani elemzésére kerülhet sor.

Hogyan kezelhető a rühesség?

A betegség kezelése során benzilbenzoát tartalmú folyadék vagy szalicilát és kén tartalmú kenőcs a leggyakrabban használatos. Ezek a különböző kenőkúrák lehetnek 24 órásak vagy 3 napig tartóak, attól függően, hogy melyik az alkalmazott szer.

A terápia része kell, hogy legyen a ruházat és az ágynemű fertőtlenítő, magas hőfokon történő mosása, vasalása. A nem mosható textíliákat légmentesen el kell zárni nylonzsákokba legalább 4 hónapra. Legalább ilyen fontos a beteg környezetében élők kezelése, a hosszú lappangási idő miatt még akkor is, ha azok panaszmentesek.

Nem végezhető viszont az említett kenőkúra koraszülötteken, alacsony súlyú újszülöttön, alultáplált vagy epilepsziás gyermeken. Óvatosan kell eljárni, ha kiterjedten vannak egyéb bőrtünetek, például atópiás ekcéma, ilyenkor ugyanis erős irritatív reakciót válthat ki a kenőcs, ezenkívül a hámfosztott területeken keresztül nagyobb mennyiségű szer szívódhat fel a keringésbe.

Egy átlagos rühfertőzés 3 nap alatt megszüntethető, viszont a viszketés jóval később, lassan, fokozatosan enyhülve szűnik meg.

További élősködők

13/1 Orsóférgesség
13/2 Cérnagiliszta-betegség
13/3 Élősködők: ostorférgesség
13/4 Toxocariasis
13/5 Echinococcosis (hólyagférgesség)
13/6 Galandféreg, galandférgesség
13/7 Rühesség
13/8 Tetvesség
13/9 Chlamydia trachomatis
13/10 Trichomoniasis - Gyakori szexuális úton terjedő fertőzés
13/11 Giardiasis
13/12 Toxoplasmosis
13/13 Pneumocystis carnii

Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász szakorvos

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Gál Mónika bőrgyógyász szakorvos

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.