Meddig hatékony a féregterápiás sebkezelés?

MTI
megjelent:

Mintegy száz férfi nem gyógyuló sebeit kezelték féregterápiával vagy sebészi úton francia kutatók; egy hét elteltével az előbbieknél találtak kevesebb elhalt szövetet - számolt be róla a LiveScience című ismeretterjesztő portál.

Két hét elteltével azonban elvesztette előnyét a féregterápia, mindkét csoport tagjainál körülbelül ugyanannyi elhalt szövet volt a sebekben, és a végső sebgyógyuláshoz szükséges időtartam is nagyjából azonos volt a kétféle módszernél. Az eredmény arra utal, hogy az amerikai gyógyszerügyi hatóság, az FDA által 2004-ben engedélyezett féregterápiát egy hétnél tovább nem érdemes folytatni.

Féregterápia?

A részletesen az Archives of Dermatology című szakfolyóiratban ismertetett tanulmányban a résztvevők fele kapott féregterápiát a lábán lévő sebre, másik felét pedig sebészi úton kezelték. A féregterápia részeként steril horogféreglárvákat helyeztek a sebekre két héten át hetente kétszer, majd kötéssel fedték le a caeni (Franciaország) egyetemi kórház kutatói. Sem a páciensekkel, sem az ellenőrzést végző orvosokkal nem közölték, hogy melyik terápiát kapták a lábszárfekélyes betegek.

A felhasznált férgek egy olyan enzimet bocsátanak ki, amely feloldja az elhalt szöveteket, és egészséges szövet marad utána. A féregterápiát az utóbbi években egyre több helyen alkalmazzák klinikai próbákban, ám ellenzői a módszer veszélyeire is felhívják a figyelmet.

A lábszárfekély

urópa lakosságának ¼-ét érinti, a vénás fekély, pedig 1 százalékában fordul elő, de ennek a száma folyamatosan növekszik, hiszen az erre a betegségre hajlamosító tényezők száma is növekvő tendenciát mutat. A hajlamosító tényezők között elsőként kell megemlíteni az elhízást, a cukorbetegséget, a dohányzást, a mozgásszegény életmódot illetve a várandósság hónapjait. Az elváltozás külső megjelenését tekintve általában felületes, szabálytalan szélű. Alapja sárgás, lepedékkel fedett terület. A környező bőr sötéten elszíneződött, tömött tapintatú, vizenyős duzzanat veszi körül, a lábon tágult, kanyargós lefutású vénák láthatók. A lábszárfekély kezelése>>

(MTI)

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Virágh Zsófia, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.